fbpx

Czy zdarzyło Ci się spisywać postanowienia noworoczne? Czy udało Ci się trzymać chociaż kilku punktów przez cały rok? Nasze listy przez wiele lat lądowały w koszu po tygodniu lub dwóch, kiedy  zapał opadał a emocje słabły. Pod koniec roku były ledwie mglistym wspomnieniem.

Temat list noworocznych powraca jak bumerang, co roku, tuż po świętach. To czas, w którym każdy, chcąc nie chcąc, podsumowuje miniony sezon i po cichu liczy, że następny przyniesie jeszcze więcej dobrych doświadczeń. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak bezstresowo rozliczyć się z minionym i jak dobrze przywitać kolejny rok 🙂


POŻEGNAJ MINIONY ROK BEZ ŻALU

Potraktuj się po przyjacielsku. Pomyśl o swoich sukcesach i porażkach obiektywnie i z dystansem. Jeżeli chcesz możesz spisać je na kartce. Zwróć szczególną uwagę na doświadczenia i rzeczy, za które jesteś wdzięczna oraz takie, z których jesteś dumny. Wyciągnij naukę z porażek. Nie linczuj się jeżeli znowu nie udało Ci się spełnić żadnego z noworocznych postanowień. Pogódź się z przeszłością, żeby ze spokojem spojrzeć w przyszłość.

PRIORYTETY, CELE, POSTANOWIENIA I MARZENIA

Zastanów się jak dotychczas tworzyłaś listę noworocznych postanowień. Czy Twoje cele były przemyślane? Wykonalne? Czy były dla Ciebie ważne?

W tym roku zacznij od przemyślenia swoich priorytetów. Co w tej chwili jest dla Ciebie najważniejsze? Kariera, rodzina, pieniądze? Bądź ze sobą całkowicie szczera. To właśnie Twoje priorytety powinny określić najważniejsze cele i ukształtować postanowienia na przyszły rok. Nie zapominaj o różnicy pomiędzy celami – które są wykonalne, a marzeniami – których spełnienie nie zawsze leży w Twoich rękach.

TABLICA INSPIRACJI

Tablica inspiracji lub inaczej mood board to bardzo przyjemne i podobno całkiem skuteczne narzędzie do określania życiowych aspiracji. Często precyzyjne nakreślenie kierunku w jakim zmierzamy wpływa na nasze decyzje i pozwala zbliżyć się do realizacji marzeń. Tablicę możesz wykonać ręcznie np. przyklejając zdjęcia/grafiki na kartce, w programie graficznym lub na pintereście.

Skup się na kilku ważnych dla ciebie dziedzinach życia np: relacje, podróże, finanse, organizacja, zdrowie. Zastanów się jak widzisz Siebie na tych polach w perspektywie kilku lat, następnie umieść symbole na tablicy.Taki zbiór inspiracji to świetne źródło motywacji która przyda Ci się w przyszłym roku.

CELE A POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

W tym sezonie przysłowiowe postanowienia zamień na cele. Najlepiej takie, które są możliwe do zrealizowania w rok, mierzalne i co najważniejsze dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Określ cele z różnych dziedzin życia, spisz je na kartce lub w komputerze a następnie do każdy z nich rozbij na mniejsze podpunkty. Na koniec do każdej listy dopisz  pierwszy krok, jaki musisz wykonać, żeby ruszyć z  realizacją zadania. Jeżeli Twoim celem jest np. zrzucenie 5 kg w ciągu roku, rozbij ten cel na mniejsze działania: zapisać się na siłownię, wdrożyć zdrową dietę i wyznacz pierwszy krok np. wyrzucenie z kuchennych szafek wszystkich słodyczy. Zacznij działać odrazu 🙂


Czy przełom roku jest dla Was czasem planowania i rozliczania się z przeszłością? Jaki jest Wasz sposób na wyznaczanie sobie celów? Jak zawsze zapraszamy do podzielenia się ulubionymi metodami planowania w komentarzach 🙂

domowe-spa copy111222