fbpx

     Jak COVID-19 zmienił odczuwanie Perfum?

W ostatnim czasie zapytałyśmy Was na naszych mediach społecznościowych czy odnotowaliście zmianę w odbiorze zapachu perfum po przechorowaniu Covid-19. Ku naszemu zaskoczeniu wiele z Was przeszło przez ten nieprzyjemny skutek uboczny zakażenia. W tym artykule przedstawimy wyniki badań naukowych oraz wspomnienia klientek na ten temat.
Biorąc pod uwagę skalę zachorowań można stwierdzić, że znakomita większość z nas mogła mieć styczność z wiadomym wirusem.

Joasia napisała nam, że nie dosyć że straciła węch aż na 3 miesiące, to jeszcze po powrocie do zdrowia ulubione perfumy odczuwała już całkowicie inaczej. Niektóre nuty zapachowe były dla niej już niewyczuwalne, a inne stawały się wręcz nieznośnie intensywne.
Gosia mam podobne odczucia, napisała nam o tym jak zmienił się jej odbiór zapachów w jej przypadku. Niestety musiała zrezygnować ze stosowania niektórych perfum, gdyż zaczęły się nieprzyjemnie kojarzyć.
Innym bardzo ciekawym zjawiskiem, który nam opisałyście, była utrata węchu po szczepionce przecie COVID-19.

Jest to zresztą jeden z możliwych skutków ubocznych opisanych przez producenta. Także zdecydowanie warto obserwować siebie tak, aby mieć świadomość co się z nami dzieje. Niektóre z Was pisały też o innym niepokojącym zjawisku jakim są omamy węchowe. Oznaczają one odczuwanie zapachów, które nie istnieją. Niestety z jakiś powodu nasze komórki nerwowe nieprawidłowo interpretują zapachy – więcej o tym piszemy w dalszej części artykułu.
Takie omamy mogą nie być mile widziane chociażby wśród współpracowników.

Z naszego punktu widzenia jako producenta perfum obecna pandemia może być wyjątkowo problematyczna. Zdarza nam się dostawać maile z opisem nut, które nie występują w naszych perfumach. Są to niekiedy kiedy tak odległe skojarzenia, iż sądzimy, że mogą być one pokłosiem pandemii. Tak jak wspomniałyśmy na początku dana osoba może nawet nie wiedzieć, iż boryka się z taką przypadłością. Wypuszczając na rynek zapach tak naprawdę nie wiemy co się później z nimi dzieje. Zakładamy przecież, że będzie wywoływał w odbiorcach określone skojarzenia badamy to zresztą wcześnie w grupach testerek.
Jeśli popatrzeć na skalę zachorowań, to potencjalnie ogromna rzesza osób może mieć problem z prawidłowym odczuwaniem nut perfumeryjnych.
Jednak my, jako mała manufaktura perfum cenimy sobie kontakt z klientem, dlatego zawsze prosimy o informacje zwrotne, jeśli coś się zmienia w odczuwaniu naszych produktów.

Utrata węchu a COVID-19 badania naukowe

Anosmia- to określenie oznaczające z języka greckiego utratę węchu. Może pojawić wskutek różnych zaburzeń np. wirusowego górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, przeziębienia, ale także poważniejszych chorób takich jak cukrzycy stwardnienia rozsianego lub choroby Alzheimera. Zapewne pamiętasz jak od początku pandemii wszyscy dopytywali się w innych przeziębionych, czy oby na pewno nie utracili węchu. W tamtym czasie był to jeden z najważniejszych wskaźników ewentualnego zachorowania na Covid-19.

Teraz mamy już dostęp do wielu publikacji naukowych, które bliżej przyglądają się temu zjawisku. Według nich około 30% osób mogło doświadczać trudności z odczuwaniem zapachów.
Co więcej, obecnie obserwujemy teraz także długotrwałe powikłania zachorowania. Cześć osób według profesora Kumar’a, lekarza praktykującego na codzień w Wielkiej Brytanii, niektórzy mogą borykać się z jeszcze innym zjawiskiem zwanym parosmią. Nie dochodzi wtedy do całkowitej utraty węchu, jednak pacjent dotknięty tą chorobą odczuwa zupełnie inaczej zapachy. Najczęściej te które były dla niego bardzo przyjemne, odbiera negatywnie, słodkie perfumy mogą być odbierane przez niego jako na przykład jako zapach rosołu. Mogą wystąpić także inne nieprzyjemne skojarzenia ze z spalenizną, wonią siarki duszącym w dotychczas neutralnych sytuacjach. Choć może się to wydawać być błahym schorzeniem, to dla wielu osób jest to obciążające psychicznie. Co gorsza nie jest poznany mechanizm tego zjawiska. Część hipotez mówi o tym że dochodzi do uszkodzenia nerwu węchowego, inne natomiast mówią o zaburzeniu pracy neurotransmiterów w mózgu.
Nie jest także jasne, czy odnotowywana poprawa stanu pacjentów jest zmianą permanentną, czyli innymi słowy czy po wyzdrowieniu nie doświadczysz nawrotu tych objawów za jakiś czas.
Na nasze szczęście zapachy, które tworzymy, od zawsze należały do bardzo stężonych I intensywnych. Jeśli więc uważasz, że Twój węch uległ stępieniu przechorowania, możesz po prostu delikatnie zwiększyć ilość stosowanych perfum.

Kolejną radą udzielaną osobom które borykają się z utratą węchu jest otaczanie się z zapachami naturalnych cytrusów. W naszej ofercie znajdują się aż dwie mieszanki Mgiełek Funkcjonalnych opartych całkowicie na cytrusach.
Rześki umysł, którą szczególnie Ci polecamy, ponieważ ma bardzo bogaty aromat i jest super orzeźwiająca, w sam raz na ciężki poranek.
Kolejna Mgiełka- Spokojny Umysł, opiera się na harmonijnych nutach zawierających między innymi Geranium.

 

                                  Potężna moc zapachu

 

Piękne zapachy nie tylko umilają nam życie, ale także mogą być pomocne w rehabilitacji po utracie węchu. Obecnie w Stanach Zjednoczonych trwają działania, w których wykorzystywane są mieszanki terapeutyczne do stymulowania ośrodków mózgu odpowiedzialnych za zapachy.
Mimo że, te próby trwają stosunkowo krótko ich wyniki są bardzo obiecujące.
Również w Lady of Nature wpadłyśmy na taki pomysł, aby pomóc osobom, które utraciły węch wskutek choroby. Jeśli znasz kogoś takiego napisz do nas. Zaprosimy Cię do Wrocławia i spróbujemy wspólnie ustalić najlepsze zapachy do rehabilitacji.

Jeśli jednak masz to szczęście, że odczuwasz normalnie zapachy mamy dla Ciebie niespodziankę, w nagrodę za przeczytanie tego artykułu. Kupując nasze produkty, wystarczy, że wpiszesz kod: artykuł zyskasz
10% zniżki.

Pachnącego Dnia!

Lechien, J. R., Chiesa-Estomba, C. M., Beckers, E., Mustin, V., Ducarme, M., Journe, F., Marchant, A., Jouffe, L., Barillari, M. R., Cammaroto, G., Circiu, M. P., Hans, S., & Saussez, S. (2021). Prevalence and 6-month recovery of olfactory dysfunction: a multicentre study of 1363 COVID-19 patients. Journal of internal medicine, 10.1111/joim.13209. Advance online publication. https://doi.org/10.1111/joim.13209

Hopkins, C., Surda, P., Vaira, L. A., Lechien, J. R., Safarian, M., Saussez, S., & Kumar, N. (2020). Six month follow-up of self-reported loss of smell during the COVID-19 pandemic. Rhinology, 10.4193/Rhin20.544. Advance online publication. https://doi.org/10.4193/Rhin20.544