Nie dajcie się zwieść ich niewielkiemu rozmiarowi i delikatnym woniom – olejki eteryczne to prawdziwi pogromcy bakterii i wirusów a także lojalni sprzymierzeńcy w walce z bólem głowy, zatkanym nosem i gorączką. Znane od stuleci substancje nie tylko aktywnie walczą z drobnoustrojami, mobilizują także organizm do walki z przeziębieniem, pomagają zwalczać ból i rozbicie. W dzisiejszym artykule dzielimy się z Wami naszymi osobistymi, sprawdzonymi ulubieńcami a także podpowiadamy jak używać olejków eterycznych w czasie przeziębienia, żeby były najbardziej efektywne.
Olejek z drzewa herbacianego
Niedrogi i łatwo dostępny olejek znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Według nas niezastąpiony, naturalny sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem, grypą oraz trudnym do zwalczenia zapaleniem zatok. Co ważne bezpiecznie mogą go używać dzieci oraz kobiety w ciąży.
Żeby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości wystarczy dodać kilka kropel olejku do kominka aromaterapeutycznego wypełnionego wodą lub inhalatora. Można stosować go również w formie tzw “parówek”, które mają zbawienny wpływ na stany zapalne górnych dróg oddechowych w tym przede wszystkim nosa i zatok. Żeby przygotować taki zabieg potrzebować będziesz miski: wypełnionej bardzo ciepłą wodą, kilka-kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego i dużego ręcznika. Kiedy roztwór będzie gotowy nakryj głowę ręcznikiem i nachylaj się nad naczyniem przez 10-15 minut wdychając opary.
Olejek z drzewa herbacianego można stosować również w walce z opryszczką i zajadami. Wystarczy nanieść kroplę olejku na patyczek higieniczny i delikatnie dotknąć zainfekowane miejsca.
Olejek Lawendowy
Król olejków eterycznych, który nie tylko obłędnie pachnie ale ma również szerokie zastosowanie. Można używać go zarówno do inhalacji, kąpieli jak i masażu. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, relaksującym, wyciszającym, przeciwbólowym i antydepresyjnym szczególnie dobrze radzi sobie z przeziębieniami i stanami grypowymi. Pomaga udrożnić nos, ułatwia oddychanie i zasypianie.
Uwaga. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
Olejek Eukaliptusowy
Kolejny cudowny olejek o udowodnionym działaniu odkażającym, bakteriobójczym i przeciwwirusowym. Łagodzi stany grypowe. Walczy z objawami przeziębienia takimi jak kaszel, katar. Pomaga udrożnić zatkany nos i ułatwia oddychanie. Pomaga się skupić i zrelaksować. Może być stosowany zarówno do aromaterapii, kąpieli jak i terapii manualnej. Dodany do olejków do masażu będzie działał przeciwbólowo, odświeżająco i rozgrzewająco. Olejek eukaliptusowy można wykorzystać także do walki z nerwobólami, bólami mięśni, reumatyzmem i artretyzmem.
Uwaga. Olejek nieodpowiedni dla dzieci poniżej 6 roku życia i kobiet w ciąży.
Olejek cytrynowy
Nie dość, że pięknie pachnie cytrusami to wykazuje również silne, długotrwałe działanie antyseptyczne. Pomocny w walce z przeziębieniem, infekcjami górnych dróg oddechowych i grypą. Chroni przed pneumokokami i meningokokami. Jego zapach działa uspokajająco i pomaga łagodzić napięcia nerwowe. Żeby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości wystarczy dodać parę kropel do kąpieli, kominka zapachowego lub inhalatora. Dodany do olejku do masażu pomoże się zrelaksować i odświeżyć.
Uwaga. Olejek cytrynowy można stosować tylko w formie rozcieńczonej. W pełnym stężeniu może wywołać poparzenia skóry. Nieodpowiedni dla osób uczulonych na cytrusy.
Korzystaliście już z aromaterapii olejkami eterycznymi podczas przeziębienia? Jeżeli tak, podzielcie się z nami waszymi sprawdzonymi ulubieńcami i efektami kuracji w komentarzach.